به گزارش دیجی رو، مؤسسه آماری استراتژی آنالیتیکس به تازگی گزارش فصلی جدید را منتشر کرده که دید بهتری نسبت به وضعیت بازار موبایل در سال جاری و پیش‌بینی شرایط آن در سال آینده، به دست می‌دهد. مهمترین نکته در این گزارش، بهبود شرایط بازار گوشی‌های هوشمند، بالاتر از حد انتظار است. پیش از این و به واسطه شیوع جهانی ویروس کرونا، پیش‌بینی می‌شد که فروش گوشی‌ها در سال 2020 نسبت به سال گذشته 15.6 درصد افت داشته باشد اما بر اساس گزارش اخیر استراتژی آنالیتیکس، این افت فروش تنها 11 درصد خواهد بود. بازارهای آمریکا، اروپا و هند نقشی اساسی در بهبود شرایط بازار داشته‌اند.

با وجود افت فروش گوشی‌های هوشمند، سامسونگ همچنان توانسته جایگاه خود را به عنوان بزرگ‌ترین تولید کننده گوشی در سطح جهان حفظ کند. پیش‌بینی می‌شود این شرکت کره‌ای سال جاری میلادی را با فروش 265.5 میلیون واحدی به پایان برساند که 21 درصد از سهم بازار را شامل می‌شود. پس از سامسونگ هم هواوی با فروش 192.7 میلیون واحد و اختلافی جزئی نسبت به اپل در جایگاه دوم خواهد بود و در نهایت پیش‌بینی می‌شود اپل 15.3 درصد از سهم بازار را به خود اختصاص داده و 190.1 میلیون گوشی به فروش برساند.

با اینکه هواوی امسال عملکرد خوبی از خود نشان داد اما بر اساس پیش‌بینی‌های استراتژی آنالیتیکس، این کمپانی چینی سال 2021 با افت شدیدی مواجه شده و فروش آن تا 59 میلیون دستگاه نیز کاهش خواهد یافت. این در حالی است که همچنان انتظار می‌رود سامسونگ و اپل به روند رو به بهبود خود ادامه دهند.

با وجود اینکه شرایط بازار نسبت به آنچه که پیش‌تر پیش‌بینی می‌شد با سرعت بیشتری رو به بهبود است اما با این حال هنوز هم تا رسیدن به شرایط قبل از کرونا راه زیادی در پیش دارد. مجموع فروش جهانی گوشی‌های هوشمند در سال گذشته 1.41 میلیارد دستگاه بود که دستیابی دوباره به چنین آماری احتمالاً در سال 2022 و پس از اوج گرفتن فروش گوشی‌های فایو جی و انعطاف‌پذیر، محقق خواهد شد.