به گزارش دیجی رو، در پی شدت گرفتن تنش بین آمریکا و چین در سال‌های اخیر، هواوی با تحریم‌هایی بی‌سابقه از سوی دولت ایالات متحده روبرو شده که صنعت تولید گوشی این شرکت را حسابی به چالش کشیده است. در نتیجه این تحریم‌ها، هواوی از استفاده از نسخه کامل سیستم عامل اندروید با اپ‌ها و سرویس‌های گوگل محروم شده و تنها می‌تواند از نسخه متن باز این سیستم عامل بر روی گوشی‌های خود استفاده کند.

در چنین شرایطی، مدیران هواوی برای استقلال یافتن از گوگل سعی کردند تا یک سیستم عامل اختصاصی برای خود توسعه داده و از آن در محصولات مختلف‌شان از جمله گوشی‌های هوشمند بهره بگیرند. اولین نسخه از این سیستم عامل تحت عنوان هارمونی او اس، سال گذشته رونمایی گردید اما در محصولاتی غیر از گوشی‌های هوشمند به کار گرفته شد. حال بر اساس گزارشی که به تازگی منتشر شده، شرکت چینی هواوی قصد دارد تا در تاریخ 10 سپتامبر (20 شهریور) و در جریان کنفرانس سالانه خود از هارمونی او اس 2 (HarmonyOS 2.0) پرده‌برداری کرده و اولین گوشی مجهز به این سیستم عامل را هم در اوایل سال 2021 روانه بازار کند.

این طور که به نظر می‌رسد، ساخت اولین گوشی مجهز به هارمونی او اس هم اکنون انجام شده و این گوشی به همراه تعدادی دیگر از محصولات جدید هواوی، شامل لپ تاپ، تبلت، پوشیدنی‌های هوشمند و محصولات مبتنی بر اینترنت اشیاء، سال آینده عرضه خواهد شد. انتظار می‌رود معرفی گوشی جدید هواوی با سیستم عامل هارمونی او اس، تا قبل از پایان سال جاری میلادی انجام شود.